„Morderczynie” zadebiutowały w dobrym stylu

Jakiś czas temu informowaliśmy, że zakończyły się zdjęcia do serialu „Morderczynie”, do którego scenariusz napisali Wiktor Piątkowski (główny scenarzysta), Joanna Kozłowska i debiutująca Katarzyna Kaczmarek. 27 października 2023 wyczekiwana przez nas produkcja pojawiła się na platformie Viaplay. I zaliczyła naprawdę mocny start!

Przy tworzeniu serialu bahamowi scenarzyści inspirowali się książką Katarzyny Bondy „Polskie morderczynie”, która opowiada o skazanych za zabójstwo kobietach przebywających w zakładach karnych. Oczami głównej bohaterki, Karoliny Keller, poznajemy dość mroczną i brutalną rzeczywistość biednych rodzin zmagających się z uzależnieniami i przemocą. Młoda dzielnicowa odkrywa też tajemnice własnej rodziny – których być może wcześniej po prostu nie chciała widzieć. Kobiety przedstawione w serialu reprezentują różne światy, zmagają się z wieloma trudnościami w teraźniejszości i demonami z przeszłości. I przede wszystkim – są zdolne do wszystkiego, jeśli mają określony cel. 

„(…) „Morderczynie” to opowieść o skomplikowanych więziach łączących poszczególnych członków rodziny głównej bohaterki. W serialu pojawia się też kilka eksplorowanych pobocznych wątków — jest śledztwo dotyczące zabójstwa mężczyzny w jednym z warszawskich bloków oraz dochodzenie w sprawie młodej kobiety. Tym samym „Morderczynie” podejmują ważne społecznie tematy, takie jak kręgi przemocy oraz skutki domowej agresji.”

Marcin Radomski, Onet Kultura
https://kultura.onet.pl/film/recenzje/morderczynie-pomyslicie-kryminal-jak-kazdy-inny-nic-bardziej-mylnego-recenzja/5816q0t

Reżyserem całego sezonu jest Kristoffer Rus („Za duży na bajki”, Żywioły Saszy – Ogień”, „Tajemnica zawodowa”). Za zdjęcia odpowiadał Jakub Stolecki, natomiast muzyką zajmowali się Jerzy Rogiewicz i Bartosz Tyciński. W rolach głównych występują: Maja Pankiewicz, Izabela Kuna, Eliza Rycembel, Tomasz Schuchardt, Mateusz Kmiecik i Robert Gulaczyk. Na ekranie możemy zobaczyć również między innymi: Annę Nehrebecką, Magdalenę Popławską, Zuzannę Mikołajczyk, Kamilę Urzędowską, Romę Gąsiorowską i Katarzynę Gałązkę.

Z wielką radością obserwujemy pozytywny odbiór serialu. Sama Katarzyna Bonda pisze o „Morderczyniach” w bardzo ciepłych słowach.

„Sama historia została genialnie napisana przez Wiktora Piątkowskiego – jest suspens, trzyma napięcie do samego końca, a intryga zostaje w głowie na długo. Tak się ułożyło, że oglądałam w dwóch partiach i przysięgam, że chodziłam i myślałam, co tam słychać u bohaterów.”

Katarzyna Bonda, źródło: Facebook

Wszystkie odcinki serialu „Morderczynie” można obejrzeć na platformie Viaplay, a już od 30 listopada 2023 produkcja będzie dostępna na Netflixie.

Jeśli jeszcze nie widzieliście, musicie koniecznie nadrobić! Mamy nadzieję, że kolejne produkcje scenarzystów związanych z Bahama Films już wkrótce.

Poniżej wrzucamy jeszcze kilka cytatów z recenzji serialu – tak dla zaostrzenia apetytu!

„(…) Można powiedzieć, że twórcy bawią się z widzem w kotka i myszkę. Bo kiedy akcja toczy się swoim tempem, uwzględniając wszelkie policyjne procedury, rozterki bohaterów oraz momenty dnia codziennego, to nagle pod koniec odcinka widz dostaje obuchem w głowę. I wtedy ostatnie, o czym myśli, to wcisnąć stop. Ten serial po prostu chce się oglądać do samego końca.”

Anna Bortniak, Spider’s Web
https://rozrywka.spidersweb.pl/morderczynie-recenzja-serialu-kryminalnego-viaplay

„(…) „Morderczynie” to ostatecznie jeden z najlepszych polskich seriali kryminalnych, a może i polskich seriali w ogóle.”

Nikodem Pankowiak, serialowa.pl
https://www.serialowa.pl/442610/morderczynie-recenzja-opinie-serial-viaplay/

„(…) Dużym atutem serialu są sceny na komendzie, gdzie podglądamy działania policyjne. Bohaterka zderza się z systemowym szowinizmem, który w jakimś stopniu udaje się jej rozbić, ale to udana próbka tego jak wyglądają służby mundurowe. Kobiety wciąż stanowią w nich mniejszość i muszą zmagać się ze zmaskulinizowanym środowiskiem pracy. „Morderczynie” przy okazji ważnych tematów społecznych, jak właśnie praca kobiet w policji, przemycają w scenariuszu Wiktora Piątkowskiego tu i ówdzie sugestie, że pewne zmiany muszą nastąpić.

Małgorzata Major, Wirtualne media,
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/serial-morderczynie-viaplay-recenzja-katarzyna-bonda