Warsztaty tematyczne po angielsku
Scena to najmniejsza jednostka scenariusza, więc jeśli nie potrafisz pisać angażujących scen, reszta nie ma znaczenia. Jeśli chcesz wiedzieć, jak działają twoje ulubione sceny dramatyczne i pisać w podobny sposób, te warsztaty są dla ciebie.
Portfolio
Dwie sceny dramatyczne, napisane i dopracowywane podczas warsztatu
Format
Jedno spotkanie, 8 godzin
Język angielski
Całe zajęcia odbędą się po angielsku
Pisanie sceny
Howard Hawks powiedział, że dobry film to trzy dobre sceny i żadnej złej. Ten warsztat skupia się na elemencie, od którego zależy każda historia: scenie. To jednodniowe intensywne szkolenie dla scenarzystów, którzy chcą zrozumieć, jak naprawdę działa scena dramatyczna – w teorii i w praktyce.
Jak wyglądają warsztaty?
Podczas warsztatów będziemy odkrywać trzy perspektywy. Widz: czego doświadcza, oglądając scenę i jak sprawić, żeby coś poczuł i chciał wiedzieć, co będzie dalej? Aktor: czego chce postać i co robi, żeby to osiągnąć? Scenarzysta: co ujawnia, co ukrywa i kiedy to daje widzowi? Każda perspektywa budowana jest na poprzedniej, w celowo zaplanowanej kolejności.
Na początku warsztatów zbudujesz postać na podstawie podanej charakterystyki, a następnie wpiszesz ją w scenę zgodnie z metodą Jacob’s Ladder, autorską metodą prowadzącego dotyczącą budowania sceny. Na koniec warsztatów stworzysz drugą scenę, tym razem skupiając się na tym, jak kontrolujesz to, co widz wie i kiedy to wie. Między sesjami poprawisz pierwszą scenę, skupiając się na tym, aby każdy jej wers zawierał czasownik. Nie uczucie – działanie.
Warsztaty zakończysz z dwiema kompletnymi scenami dramatycznymi, dopracowanymi i odczytanymi przy stole. Zrozumiesz, jak działa scena, moment po momencie. Poznasz metodę, którą od tej pory będziesz mógł zastosować we własnych scenariuszach.
Opinie naszych kursantów
Program
W sali
- Czym jest scena: cel, przeszkoda, stawka, punkt zwrotny
- Jacob's Ladder: metoda mapowania sceny przed pisaniem
- Prompt pisarski: budowanie postaci na podstawie podanej charakterystyki
- Jak aktorzy czytają scenariusz: czasowniki zamiast emocji
- Rzeczownik-czasownik-rzeczownik: linie akcji i to, co można zobaczyć
- Zaskoczenie, a napięcie: ironia dramatyczna i kontrola informacji
- Analizy scen: mapowanie celów i zwrotów akcji, czasowniki akcji, powolne ujawnianie, ironia dramatyczna
Na stronie
Ćwiczenie pierwsze
- Swobodne pisanie: postać na podstawie podanego promptu
- Pisanie i mapowanie sceny metodą Jacob’s Ladder
- Szybkie korekty: czasowniki akcji dla każdej linii
- Czytanie i omówienie sceny
Ćwiczenie drugie
- Swobodne pisanie: tworzenie sytuacji na podstawie podanego promptu
- Pisanie sceny z przemyślanymi decyzjami informacyjnymi
- Czytanie i omówienie sceny
Twoi trenerzy
Doktor nauk ekonomicznych, absolwent SGH i Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył Studium Scenariuszowe na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Skończył także podyplomową produkcję filmową i telewizyjną w Warszawskiej Szkole Filmowej. Absolwent Laboratorium Scenariuszowego w Studiu Munka (edycja 2008 r.). Uczestnik międzynarodowych wykładów i seminariów scenariopisarskich m.in. prowadzonych przez Syda Fielda, Johna Truby’ego, Roberta McKee, Lindę Seger, Dova Simensa, Jamesa Ragana, Robina Mukherjee. Studiował również w Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin, London Film School oraz uczestniczył w podyplomowych programach dla scenarzystów i producentów telewizyjnych: Serial Eyes, European TV Drama Series Lab, European Showrunner Programme, Canneseries Writers Club, The Owl, Midpoint, Racconti i Berlinale Talents. Pracował m.in. z Jamesem V. Hartem („Dracula”, „Hook”, „Kontakt”) czy Grahamem Yostem („Speed”, „Justified”, „The Americans”). Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Koła Scenarzystów i Gildii Scenarzystów.
Wiktor Piątkowski jest m.in. współautorem scenariusza do filmu promującego Polskę na EXPO 2008; pomysłodawcą, autorem koncepcji i współscenarzystą serialu „Wataha” (HBO); głównym scenarzystą seriali „Morderczynie” (Viaplay), Sortownia (Canal+ i Polsat), „Wotum nieufności” (Polsat); pomysłodawcą i scenarzystą międzynarodowego sitcomu „Just Push Abuba” (ZDF) oraz scenarzystą filmów „Miłość do kwadratu” (Netflix), „Parada serc” (Netflix), „Święta inaczej” (Monolith). Od ponad 17 lat pracuje jako producent, scenarzysta lub headwriter (ponad 2.000 odcinków seriali wyemitowanych m.in. przez TVP, TVN i Polsat) oraz współpracuje z największymi producentami z Niemiec, Włoch, Francji, Austrii i Danii (m.in. Studio Hamburg, H&V Entertainment, Endemol Shine Italy, Palomar, Satel Film, Bon Voyage, Tellux). Współzałożyciel Fundacji Promocji Kultury „Urwany Film”.
Jacob Ramsay
Jacob Ramsay jest amerykańskim filmowcem i absolwentem reżyserii filmowej na FAMU w Pradze z tytułem MFA. Przez prawie dekadę pracował w nowojorskim przemyśle filmowym, przy produkcjach takich jak Vinyl dla HBO (Scorsese), How to Talk to Girls at Parties dla A24 (Mitchell) oraz Maggie’s Plan (Miller). Zanim przeniósł się do Europy Środkowej, by pisać i reżyserować, jego scenariusze i projekty filmowe zdobyły nagrody na międzynarodowych festiwalach, a jego krótkometrażowe filmy były częścią Cannes Short Film Corner i wyświetlane były na festiwalach w Europie, Azji i obu Amerykach. Zaprojektował i prowadził praktyczny kurs reżyserii na FAMU International oraz pracował jako script doctor. Mieszka w Warszawie, gdzie uczy, pisze i reżyseruje filmy oraz teledyski.
Terminy zajęć
Miejsce zajęć: Warszawa (ul. Puławska 61)
Miejsce zajęć
Pisanie sceny
Warsztaty tematyczne
800 PLN
- 8 godzin zajęć po angielsku
- 2 ćwiczenia
- poznanie specyfiki pisania sceny dramatycznej
Wypełnij formularz zgłoszeniowy
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest BAHAMA FILMS, Wiktor Piątkowski, ul. Puławska 61, 02-595 Warszawa. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu rekrutacji na warsztaty, a w przypadku wyrażenia dodatkowej zgody na otrzymywanie oferty Bahama Films, dane przetwarzane są również w celach marketingowych. Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do komunikacji z uczestnikami warsztatów, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do rekrutacji na warsztaty. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
