Scenariopisarstwo w praktyce – warsztaty

SCENARIOPISARSTWO W PRAKTYCE

Chociaż świat stanął na głowie, Bahama Films nie zwalnia tempa! Rozpoczynamy rekrutację na drugą edycję warsztatów “Scenariopisarstwo w praktyce”. Podczas intensywnego wakacyjnego kursu zdobędziesz niezbędne umiejętności oraz napiszesz scenariusz filmu krótkometrażowego pod okiem doświadczonego mentora.

Warsztaty “Scenariopisarstwo w praktyce” zastąpiły dotychczasowe warsztaty “Scenariopisarstwo dla początkujących”, organizowane od 2010 roku (32 edycje, ponad 100 grup i ponad 700 uczestników!). Nowa formuła, skupiona na pracy nad tekstem, została pomyślana tak, by w zajęciach mogły brać udział zarówno osoby początkujące, jak i twórcy, którzy mieli już do czynienia ze scenariopisarstwem. Ze względu na wciąż niepewną sytuację związaną z epidemią oraz spływające do nas prośby, poza grupami tradycyjnymi planujemy uruchomić jedną grupę online.

palemkaJak wyglądają warsztaty? 

W ramach zajęć każdy Uczestnik ma za zadanie napisać scenariusz 30-minutowego filmu fabularnego, będący formą zaliczenia warsztatów. Małe grupy (6-10 osób), a także forma regularnych spotkań i komunikacji online z prowadzącym zajęcia umożliwia ciągłe monitorowanie postępów pracy i wspólne pokonywanie trudności. Odstępy między spotkaniami zostały dopasowane do charakteru zajęć i długości poszczególnych zadań domowych, dając Uczestnikom możliwość efektywnej pracy nad poszczególnymi etapami pisania scenariusza, aż do gotowego tekstu.

Warsztaty w nowej formule zostały wydłużone w porównaniu do poprzednich edycji, a warsztaty letnie odbędą się w formie intensywnej (5×7 godzin lekcyjnych). W czasie pięciu 7-godzinnych spotkań Uczestnicy będą pracować nad własnymi tekstami, począwszy od wyboru tematu i stworzenia charakterystyk bohaterów, poprzez opracowanie konceptu i struktury scenariusza, aż po sposób kreacji postaci i pisanie dialogów. Dużą wagę przywiązujemy również do tego, co dalej. Nasi kursanci poznają tajniki rynku filmowego i najnowsze trendy w branży, dowiedzą się na jakie scenariusze jest największy popyt w Polsce i za granicą oraz gdzie należy zgłosić się z gotowym materiałem, żeby scenariusz miał szansę na realizację. Uczą się też pitchingu, czyli profesjonalnego sposobu prezentacji własnego projektu filmowego przed reżyserem lub producentem.

W trakcie każdego spotkania prowadzący wraz z Uczestnikami szczegółowo omawiają projekty wszystkich Kursantów. Wraz z ukończeniem zajęć każdy Uczestnik posiada podstawowy warsztat scenarzysty, umożliwiający napisanie krótkiego scenariusza filmowego oraz stanowiący punkt wyjścia do dalszego rozwoju twórczego (w tym do aplikowania do szkół filmowych, a także do uczestnictwa w organizowanych przez nas warsztatach kontynuacyjnych). Ponadto, wszystkie scenariusze wezmą udział w konkursie scenariuszowym dla naszych absolwentów.

palemkaDlaczego Bahama Films?

Zaufali nam m.in. pracownicy takich organizacji jak TVP, TVN, Polsat, UW, UJ. Nasi absolwenci dostali się na wymarzone studia filmowe w Polsce i zagranicą, a wiele osób rozpoczęło pracę w telewizji przy pisaniu seriali (od jesieni 2016 Polsat emituje codzienny serial napisany niemal w całości przez naszych absolwentów). Nasi absolwenci byli nominowani i nagradzani w konkursie Script Pro i Script Wars, jedna osoba miała okazję zaprezentować powstały na warsztatach scenariusz podczas festiwalu filmowego w Cannes, a jeden z absolwentów naszych warsztatów był nominowany do Oscara. Projekty realizowane we współpracy z naszymi kursantami były rownież prezentowane na międzynarodowych pitchingach w ramach festiwali filmowych (m.in. w Monachium, Rzymie, Lille i Odessie). 

Wśród naszych kursantów znaleźli się zarówno filmowcy (kierownicy produkcji, operatorzy, reżyserzy, aktorzy, scenarzyści), jak i osoby zawodowo zajmujące się pisaniem: dziennikarze, redaktorzy, tłumacze i pisarze oraz… osoby zupełnie nie związane z filmem, które dopiero dzięki warsztatom rozwinęły swoje umiejętności w tym kierunku. Teraz Twoja kolej!

palemkaRekrutacja na warsztaty – informacje w związku z pandemią COVID-19

Uwaga! W związku z obecną sytuacją spowodowaną zagrożeniami jakie niesie COVID-19, dbając o bezpieczeństwo naszych kursantów, podjęliśmy następujące kroki:

– W Warszawie planujemy uruchomić dwie grupy warsztatowe w wersji tradycyjnej, odbywającej się w siedzibie naszej firmy (Puławska 61, Warszawa), oraz jedną odbywającą się wyłącznie online. W przypadku gdyby sytuacja przed pierwszymi warsztatami nie unormowała się na tyle, że zajęcia mogłyby bezpiecznie odbyć się w naszym biurze, pozostałe warsztaty również uruchomimy w wersji online.

– W Krakowie – uruchamiamy jedną grupę w wersji tradycyjnej (zajęcia w naszym biurze przy ul. Rajskiej). Jeśli przed pierwszymi zajęciami sytuacja nie poprawi się na tyle, że będziemy mogli bezpiecznie spotkać się w małej kilkuosobowej grupie, również rozpoczniemy zajęcia w formule online. Po unormowaniu się sytuacji będziemy kontynuować zajęcia w tradycyjnej formule. 

W przypadku większej liczby osób niż miejsc w grupie zastrzegamy sobie możliwość przeprowadzenia dodatkowej selekcji uczestników.

palemkaProgram warsztatów:

 1. Jak zacząć: pomysł, koncept, IP, bohater, tytuł, logline, charakterystyka;
 2. Struktura scenariusza, prawne aspekty, synopsis;
 3. Gatunek, temat, przesłanie, scena i sekwencja, treatment;
 4. Dialog, konflikt, dramaturgia, pierwsze dziesięć minut i zakończenie; format scenariusza, drabinka;
 5. Współpraca z reżyserem, pitching, jak sprzedać scenariusz, script doctoring; scenariusz.

palemka Prowadzący:

Wiktor Piątkowski – Warszawa

scenarzysta, producent, wykładowca akademicki, założyciel i prezes BAHAMA FILMS

Doktor nauk ekonomicznych, absolwent SGH i Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył Studium Scenariuszowe na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Skończył także podyplomową produkcję filmową i telewizyjną w Warszawskiej Szkole Filmowej. Absolwent Laboratorium Scenariuszowego w Studiu Munka (edycja 2008 r.). Uczestnik międzynarodowych wykładów i seminariów scenariopisarskich m.in. prowadzonych przez Syda Fielda, Johna Truby’ego, Roberta McKee, Lindę Seger, Dova Simensa, Jamesa Ragana, Robina Mukherjee. Studiował również w Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin, London Film School oraz uczestniczył w podyplomowych programach dla scenarzystów i producentów telewizyjnych: Serial Eyes, European TV Drama Series Lab, Racconti. Pracował m.in. z Jamesem V. Hartem („Dracula”, „Hook”, „Kontakt”) czy Grahamem Yostem („Speed”, „Justified”, „The Americans”).

Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Koła Scenarzystów i Koła Młodych SFP. Pracował w Telewizji Polskiej, ITI Neovision, zajmował się marketingiem festiwalu Lato Filmów Script Forum. Jest m.in. współautorem scenariusza do filmu promującego Polskę na EXPO 2008, pomysłodawcą, autorem koncepcji serialu i współscenarzystą serialu „Wataha” (pierwszy oryginalny polski serial wyprodukowany przez HBO) oraz międzynarodowego sitcomu “Just Push Abuba” wyprodukowanego dla niemieckiej telewizji ZDF. Uczestniczył w produkcji wielu projektów filmowych i telewizyjnych emitowanych m.in. przez TVP, TVN i Polsat. Od ponad 5 lat pracuje dla największych firm produkcyjnych z Niemiec, Włoch, Francji, Austrii, Danii i Rosji (m.inStudio Hamburg, H&V Entertainment, Endemol Shine Italy, Palomar, Satel Film, Sputnik Vostok). Współzałożyciel Fundacji Promocji Kultury „Urwany Film”.


Krzysztof Maćkowski – Kraków

Scenarzysta, reżyser, prozaik, reporter, wykładowca scenariopisarstwa w Bahama Films, założyciel Fundacji Promocji Kultury „Urwany Film”.

Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych: „Vater” (Nagroda Specjalna Dyrektora Artystycznego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT) i „Trzej przyjaciele z boiska”. Pomysłodawca i scenarzysta m.in. serialu „Wataha” (HBO). Autor powieści „Raport Badeni” (Wydawnictwo Znak) oraz „Bardzo wielkie pojednanie” (Papierowy Motyl). Autor (wspólnie z Januszem Miką) zbioru rozmów „Wojna Trakla”, „Horyzonty Trakla”, „Pretekst Trakla”.

Autor reportaży z Polski, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy, Turcji, Egiptu, Gwatemali, Meksyku, Peru, Boliwii, Indii, Nepalu i Tybetu, a także współautor praktycznego bedekera „Grodno. Miasto nad Niemnem” (Wydawnictwo Bezdroża). Kibic futbolowy. Biega maratony.

palemka Terminy zajęć:

GRUPA 1:
Scenariopisarstwo w praktyce 1. (SP1) 
Piątek g. 10.00-16.00. Pierwsze zajęcia: 26.06.2020
Terminy kolejnych zajęć: 10.07, 24.07, 7.08, 28.08 
Miejsce zajęć: ONLINE

GRUPA 2:
Scenariopisarstwo w praktyce 2. (SP2) 
Sobota g. 10.00-16.00. Pierwsze zajęcia: 27.06.2020
Terminy kolejnych zajęć: 11.07, 25.07, 8.08, 29.08
Miejsce zajęć: Warszawa

GRUPA 3:
Scenariopisarstwo w praktyce 3. (SP3)
Niedziela g. 10.00-16.00. Pierwsze zajęcia: 28.06.2020 
Terminy kolejnych zajęć: 12.07, 26.07, 9.08, 30.08
Miejsce zajęć: Warszawa

GRUPA 4:
Scenariopisarstwo w praktyce 2. (SP4) 
Sobota g. 10.00-16.00. Pierwsze zajęcia: 4.07.2020
Terminy kolejnych zajęć: 18.07, 1.08, 22.08, 5.09
Miejsce zajęć: Kraków

palemka

Miejsce zajęć:

Warszawa – siedziba BAHAMA FILMS, tj. Warszawa, ul. Puławska 61

Kraków – centrum miasta (przy Rynku)

palemka Cena: 2500 zł

Dla uczniów i studentów przed 26 rokiem życia – ZNIŻKA 10%.

Płatności można dokonywać w całości lub w dwóch równych ratach.

palemkaCena obejmuje:

 • 35 godzin lekcyjnych zajęć w małych grupach (6-10 os.);
 • konsultacje online;
 • script-doctoring własnego scenariusza;
 • wszystkie materiały do zajęć;
 • możliwość wzięcia udziału w konkursie scenariuszowym BAHAMA FILMS z atrakcyjnymi nagrodami;
 • możliwość dołączenia do bazy scenarzystów BAHAMA FILMS i otrzymywania płatnych zleceń na napisanie scenariuszy filmowych, serialowych i reklamowych.

palemka Nie czekaj. Zapisz się już teraz!

zapisy_ikonka

Udostępnij wpis znajomym!