Scenariopisarstwo w praktyce – warsztaty

SCENARIOPISARSTWO W PRAKTYCE

Warsztaty Bahama Films to marka sama w sobie, o czym świadczą kolejne sukcesy naszych absolwentów. Jeśli marzysz o pisaniu scenariuszy i chcesz postawić pierwsze kroki w branży filmowej, zapraszamy! Na warsztatach „Scenariopisarstwo w praktyce” zdobędziesz niezbędne umiejętności oraz napiszesz scenariusz filmu krótkometrażowego pod okiem doświadczonego mentora. Startujemy w październiku 2022 roku. 

Warsztaty „Scenariopisarstwo w praktyce” zastąpiły dotychczasowe warsztaty „Scenariopisarstwo dla początkujących”, organizowane od 2010 roku (32 edycje, ponad 100 grup i ponad 800 uczestników!). Nowa formuła, skupiona na pracy nad tekstem, została pomyślana tak, by w zajęciach mogły brać udział zarówno osoby początkujące, jak i twórcy, którzy mieli już do czynienia ze scenariopisarstwem. 

palemkaJak wyglądają warsztaty? 

W ramach zajęć każdy Uczestnik ma za zadanie napisać scenariusz 30-minutowego filmu fabularnego, będący formą zaliczenia warsztatów. Małe grupy (6-10 osób), a także forma regularnych spotkań i komunikacji online z prowadzącym zajęcia umożliwia ciągłe monitorowanie postępów pracy i wspólne pokonywanie trudności. Odstępy między spotkaniami zostały dopasowane do charakteru zajęć i długości poszczególnych zadań domowych, dając Uczestnikom możliwość efektywnej pracy nad poszczególnymi etapami pisania scenariusza, aż do gotowego tekstu.

Intensywna formuła warsztatów zakłada 7 spotkań po 5 godzin zegarowych. Uczestnicy będą pracować nad własnymi tekstami, począwszy od wyboru tematu i stworzenia charakterystyk bohaterów, poprzez opracowanie konceptu i struktury scenariusza, aż po sposób kreacji postaci i pisanie dialogów. Dużą wagę przywiązujemy również do tego, co dalej. Nasi kursanci poznają tajniki rynku filmowego i najnowsze trendy w branży, dowiedzą się na jakie scenariusze jest największy popyt w Polsce i za granicą oraz gdzie należy zgłosić się z gotowym materiałem, żeby scenariusz miał szansę na realizację. Uczą się też pitchingu, czyli profesjonalnego sposobu prezentacji własnego projektu filmowego przed reżyserem lub producentem.

W trakcie każdego spotkania prowadzący wraz z Uczestnikami szczegółowo omawiają projekty wszystkich Kursantów. Wraz z ukończeniem zajęć każdy Uczestnik posiada podstawowy warsztat scenarzysty, umożliwiający napisanie krótkiego scenariusza filmowego oraz stanowiący punkt wyjścia do dalszego rozwoju twórczego (w tym do aplikowania do szkół filmowych, a także do uczestnictwa w organizowanych przez nas warsztatach kontynuacyjnych). Ponadto, wszystkie scenariusze wezmą udział w konkursie scenariuszowym dla naszych absolwentów.

palemkaDlaczego Bahama Films?

Zaufali nam m.in. pracownicy takich organizacji jak TVP, TVN, Polsat, UW, UJ. Nasi absolwenci dostali się na wymarzone studia filmowe w Polsce i zagranicą, a wiele osób rozpoczęło pracę w telewizji przy pisaniu seriali (od jesieni 2016 Polsat emituje codzienny serial napisany niemal w całości przez naszych absolwentów). Nasi absolwenci byli nominowani i nagradzani w konkursie Script Pro i Script Wars, jedna osoba miała okazję zaprezentować powstały na warsztatach scenariusz podczas festiwalu filmowego w Cannes, a jeden z absolwentów naszych warsztatów był nominowany do Oscara. W 2021 roku absolwent naszych warsztatów otrzymał nagrodę za scenariusz w Gdyni. Jedna z kursantek debiutowała jako scenarzystka w produkcji Netflixa, a na premierę czekają kolejne filmy i seriale autorstwa naszych absolwentów. Projekty realizowane we współpracy z naszymi kursantami były rownież prezentowane na międzynarodowych pitchingach w ramach festiwali filmowych (m.in. w Monachium, Rzymie, Lille, Tallinie i Odessie). 

Wśród naszych kursantów znaleźli się zarówno filmowcy (kierownicy produkcji, operatorzy, reżyserzy, aktorzy, scenarzyści), jak i osoby zawodowo zajmujące się pisaniem: dziennikarze, redaktorzy, tłumacze i pisarze oraz… osoby zupełnie nie związane z filmem, które dopiero dzięki warsztatom rozwinęły swoje umiejętności w tym kierunku. Teraz Twoja kolej!

palemkaRekrutacja na warsztaty – informacje w związku z pandemią COVID-19

Uwaga! W związku z obecną sytuacją spowodowaną zagrożeniami jakie niesie COVID-19, dbając o bezpieczeństwo naszych kursantów, podjęliśmy następujące kroki:

– Warsztaty stacjonarne w Warszawie i Krakowie odbywają się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. W przypadku gdyby sytuacja przed pierwszymi warsztatami pogorszyła się i zajęcia nie mogłyby bezpiecznie odbyć się w naszych biurach, grupy warsztatowe również uruchomimy w wersji online. 

Uwaga! O zapisie decyduje kolejność wpłat. W przypadku większej liczby osób niż miejsc w grupie zastrzegamy sobie możliwość przeprowadzenia dodatkowej selekcji uczestników.

palemkaProgram warsztatów:

 1. Wstęp, zapoznanie, pomysł, IP, logline, omówienie wstępnych pomysłów kursantów. Praca domowa – tytuł, logline, tagline. 
 2. Omówienie prac domowych, bohater i struktura. Praca domowa – charakterystyka bohatera/ów, synopsis, treatment.
 3. Omówienie prac domowych, analiza filmów. Praca domowa – one-pager.
 4. Omówienie prac domowych, scena, sekwencja, początek i koniec filmu, drabinka. Praca domowa – drabinka.
 5. Omówienie prac domowych, analiza filmów. Praca domowa – 3 strony scenariusza. 
 6. Omówienie prac domowych, format, temat, przesłanie, gatunek, dialog, pitching. Praca domowa – scenariusz i przygotowanie pitchingu.
 7. Omówienie prac domowych. Pitching i wręczenie dyplomów, a po wszystkim wyjście piwne 😊

palemka Prowadzący:

Wiktor Piątkowski 

scenarzysta, producent, wykładowca akademicki, założyciel i prezes BAHAMA FILMS

Doktor nauk ekonomicznych, absolwent SGH i Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył Studium Scenariuszowe na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Skończył także podyplomową produkcję filmową i telewizyjną w Warszawskiej Szkole Filmowej. Absolwent Laboratorium Scenariuszowego w Studiu Munka (edycja 2008 r.). Uczestnik międzynarodowych wykładów i seminariów scenariopisarskich m.in. prowadzonych przez Syda Fielda, Johna Truby’ego, Roberta McKee, Lindę Seger, Dova Simensa, Jamesa Ragana, Robina Mukherjee. Studiował również w Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin, London Film School oraz uczestniczył w podyplomowych programach dla scenarzystów i producentów telewizyjnych: Serial Eyes, European TV Drama Series Lab, Racconti. Pracował m.in. z Jamesem V. Hartem („Dracula”, „Hook”, „Kontakt”) czy Grahamem Yostem („Speed”, „Justified”, „The Americans”).

Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Koła Scenarzystów i Koła Młodych SFP. Pracował w Telewizji Polskiej, ITI Neovision, zajmował się marketingiem festiwalu Lato Filmów Script Forum. Jest m.in. współautorem scenariusza do filmu promującego Polskę na EXPO 2008, pomysłodawcą, autorem koncepcji serialu i współscenarzystą serialu „Wataha” (pierwszy oryginalny polski serial wyprodukowany przez HBO), współscenarzystą „Miłości do kwadratu” (pierwszej polskiej komedii romantycznej Netflixa) oraz międzynarodowego sitcomu „Just Push Abuba” wyprodukowanego dla niemieckiej telewizji ZDF. Uczestniczył w produkcji wielu projektów filmowych i telewizyjnych emitowanych m.in. przez TVP, TVN i Polsat. Od ponad 5 lat pracuje dla największych firm produkcyjnych z Niemiec, Włoch, Francji, Austrii, Danii i Rosji (m.inStudio Hamburg, H&V Entertainment, Endemol Shine Italy, Palomar, Satel Film, Sputnik Vostok). Współzałożyciel Fundacji Promocji Kultury „Urwany Film”.


Krzysztof Maćkowski 

Scenarzysta, reżyser, prozaik, reporter, wykładowca scenariopisarstwa w Bahama Films, założyciel Fundacji Promocji Kultury „Urwany Film”.

Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych: „Vater” (Nagroda Specjalna Dyrektora Artystycznego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT) i „Trzej przyjaciele z boiska”. Pomysłodawca i scenarzysta m.in. serialu „Wataha” (HBO). Autor powieści „Raport Badeni” (Wydawnictwo Znak) oraz „Bardzo wielkie pojednanie” (Papierowy Motyl). Autor (wspólnie z Januszem Miką) zbioru rozmów „Wojna Trakla”, „Horyzonty Trakla”, „Pretekst Trakla”.

Autor reportaży z Polski, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy, Turcji, Egiptu, Gwatemali, Meksyku, Peru, Boliwii, Indii, Nepalu i Tybetu, a także współautor praktycznego bedekera „Grodno. Miasto nad Niemnem” (Wydawnictwo Bezdroża). Kibic futbolowy. Biega maratony.

palemka Terminy zajęć:

GRUPA 1:
Scenariopisarstwo w praktyce 1. (SP1) 
Sobota g. 9.00-14.00. Pierwsze zajęcia: 8.10.2022
Terminy kolejnych zajęć: 15.10, 12.11, 19.11, 3.12, 10.12, 14.01.2023.
Miejsce zajęć: Warszawa

GRUPA 2:
Scenariopisarstwo w praktyce 2. (SP2) 
Sobota g. 15.00-20.00. Pierwsze zajęcia: 8.10.2022 
Terminy kolejnych zajęć: 15.10, 12.11, 19.11, 3.12, 10.12, 14.01.2023
Miejsce zajęć: Warszawa

GRUPA 3:
Scenariopisarstwo w praktyce 3. (SP3) 
Niedziela g. 9.00-14.00. Pierwsze zajęcia: 9.10.2022
Terminy kolejnych zajęć: 16.10, 13.11, 20.11, 4.12, 11.12, 15.01.2023

Miejsce zajęć: Warszawa

palemka

Miejsce zajęć:

Warszawa – siedziba BAHAMA FILMS, tj. Warszawa, ul. Puławska 61

palemka Cena: 4 000 zł

Dla uczniów i studentów przed 26 rokiem życia – ZNIŻKA 10%.

Płatności można dokonywać w całości lub w dwóch równych ratach.

palemkaCena obejmuje:

 • 35 godzin zajęć w małych grupach (6-10 os.);
 • konsultacje online;
 • script-doctoring własnego scenariusza;
 • wszystkie materiały do zajęć;
 • możliwość wzięcia udziału w konkursie scenariuszowym BAHAMA FILMS z atrakcyjnymi nagrodami;
 • możliwość dołączenia do bazy scenarzystów BAHAMA FILMS i otrzymywania płatnych zleceń na napisanie scenariuszy filmowych, serialowych i reklamowych.

palemka Nie czekaj. Zapisz się już teraz!

zapisy_ikonka

Udostępnij wpis znajomym!