Film historyczny – zajęcia tematyczne

Film historyczny, kostiumowy, biograficzny – intensywne zajęcia

Polskie kino coraz chętniej sięga w przeszłość. Producenci filmowi i telewizyjni intensywnie szukają projektów, które mają oparcie w prawdziwych wydarzeniach i postaciach historycznych. Dlatego w tym roku do oferty zajęć tematycznych BAHAMA FILMS zdecydowaliśmy się dołączyć nowe jednodniowe zajęcia poświęcone szeroko rozumianemu kinu historycznemu.

Całodniowe zajęcia poświęcone filmom historycznym, kostiumowym i biograficznym to aż 10 godzin intensywnego oglądania, analizowania, omawiania i rozkładania na czynniki pierwsze najbardziej udanych filmów z tego gatunku. Na spotkaniu zastanowimy się, na czym tak naprawdę opiera się sukces historycznych czy kostiumowych blockbusterów jak: „Ben Hur”, „Gladiator”, „Titanic”, „Dunkierka” oraz kameralnych dramatów biograficznych typu „Piękny umysł”, „Jak zostać królem” czy „Bogowie”. Przeszłość to prawdziwa skarbnica pomysłów, które tylko czekają na odkrycie i opisanie. Osoby posiadające odpowiedni warsztat, wiedzę, lekkie pióro i wyobraźnię mogą zamienić je na wciągający scenariusz.

Plan zajęć poświęconych kinu historycznemu:

  • zajęcia rozpoczniemy od wprowadzenia do kina gatunków;
  • dowiemy się, czym różnią się od siebie film historyczny, kostiumowy, biograficzny oraz czym jest historia alternatywna
  • zanalizujemy jeden z wybranych filmów;
  • zastanowimy się nad czynnikami sukcesu filmów historycznych, odwołując się do konkretnych przykładów;
  • przeanalizujemy model strukturalny;
  • zastanowimy się, jak bardzo współczesny powinien być bohater filmu historycznego;
  • opowiemy o tym, jak fakty historyczne przekładać na język filmu;
  • porozmawiamy o dialogu i stylizacji językowej w kinie historycznym;
  • zbierzemy elementy potrzebne do tego, aby Twój przyszły film spodobał się nie tylko osobom zainteresowanym historią.

Na zajęciach nie pracujemy nad projektami Uczestników, a jedynie dokładnie analizujemy specyfikę kina historycznego, odwołując się do przykładów co najmniej kilkunastu filmów.

palemka Prowadzący:

bahamafilms_wiktor_piatkowskiWiktor Piątkowski – Warszawa

scenarzysta, producent, wykładowca akademicki, założyciel i prezes BAHAMA FILMS

Doktor nauk ekonomicznych, absolwent SGH i Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył Studium Scenariuszowe na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Skończył także podyplomową produkcję filmową i telewizyjną w Warszawskiej Szkole Filmowej. Absolwent Laboratorium Scenariuszowego w Studiu Munka (edycja 2008 r.). Uczestnik międzynarodowych wykładów i seminariów scenariopisarskich m.in. prowadzonych przez Syda Fielda, Johna Truby’ego, Roberta McKee, Lindę Seger, Dova Simensa, Jamesa Ragana, Robina Mukherjee, które ukończyli m.in. Quentin Tarantino, Guy Ritchie, Will Smith. Studiował również w Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin, London Film School oraz uczestniczył w podyplomowych programach dla scenarzystów i producentów telewizyjnych: Serial Eyes, European TV Drama Series Lab, Racconti.

Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Koła Scenarzystów i Koła Młodych SFP. Pracował w Telewizji Polskiej, ITI Neovision, zajmował się marketingiem festiwalu Lato Filmów Script Forum. Jest m.in. współautorem scenariusza do filmu promującego Polskę na EXPO 2008, a także pomysłodawcą i współscenarzystą serialu „Wataha” (pierwszy oryginalny polski serial wyprodukowany przez HBO) oraz międzynarodowego sitcomu “Just Push Abuba” wyprodukowanego dla niemieckiej telewizji ZDF. Uczestniczył w produkcji wielu projektów filmowych i telewizyjnych emitowanych m.in. przez TVP, TVN i Polsat. Od ponad 4 lat pracuje dla największych firm produkcyjnych z Europy m.in. dla Studia Hamburg, H&V Entertainment, Moovie, Good Friends, Filmhuset, Palomar, Argot i Satel Film. Współzałożyciel Fundacji Promocji Kultury „Urwany Film”.

Joanna Niczyj – Warszawa

Scenarzystka, redaktorka

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz warsztatów scenariopisarskich Bahama Films. Laureatka konkursu Script Pro 2018 (Nagroda Specjalna Canal+ za scenariusz filmu kostiumowego „Boscy szaleńcy”). Pracowała jako redaktor oraz specjalista ds. promocji w Wydawnictwie RM, specjalizującym się w książkach historycznych. Scenarzystka serialu „Wojenne dziewczyny”, scenarzystka i headautorka seriali codziennych (m.in. „Gliniarze”). Obecnie razem z Wiktorem Piątkowskim pracuje nad dwoma międzynarodowymi projektami seriali historycznych.

UWAGA! Na najbliższe warsztaty tematyczne zapraszamy jesienią 2022 roku.

palemkaTerminy zajęć: Film historyczny (FH1) Sobota, 15.02.2020, g.10.00-20.00.

palemkaMiejsce zajęć: Warszawa – siedziba BAHAMA FILMS, tj. Warszawa, ul. Puławska 61

Cena: 500 zł, czyli tylko 50 zł za 1h zajęć! palemka Nie czekaj. Zapisz się już teraz! zapisy_ikonka

Udostępnij wpis znajomym!