Na warsztatach „Scenariopisarstwo w praktyce” zdobędziesz niezbędne umiejętności oraz napiszesz scenariusz filmu krótkometrażowego pod okiem doświadczonego mentora.
Najbliższe warsztaty już za
Dni
godz.
min.
sec.
00 00 00 00

Gotowe portfolio

Scenariusz 30-minutowego filmu

35 godzin zajęć

Intensywna formuła nauki 7×5 godzin

Kameralne grupy

Małe grupy warsztatowe po 6-10 osób

Scenariopisarstwo w praktyce

„Scenariopisarstwo w praktyce” to nasze warsztaty podstawowe. Zdobędziesz na nich niezbędne umiejętności oraz napiszesz scenariusz filmu krótkometrażowego pod okiem doświadczonego mentora. W zajęciach mogą brać udział zarówno osoby początkujące, jak i twórcy, którzy mieli już do czynienia ze scenariopisarstwem. 

Jak wyglądają warsztaty?

Intensywna formuła warsztatów zakłada 7 spotkań po 5 godzin zegarowych. Uczestnicy będą pracować nad własnymi tekstami, począwszy od wyboru tematu i stworzenia charakterystyk bohaterów, aż po pisanie dialogów. W trakcie każdego spotkania prowadzący wraz z uczestnikami szczegółowo omawiają projekty wszystkich kursantów.

Dużą wagę przywiązujemy również do tego, co dalej. Nasi kursanci poznają tajniki rynku filmowego i najnowsze trendy w branży, dowiedzą się na jakie scenariusze jest największy popyt w Polsce i za granicą oraz gdzie należy zgłosić się z gotowym materiałem, żeby scenariusz miał szansę na realizację. Uczą się też pitchingu, czyli profesjonalnego sposobu prezentacji własnego projektu filmowego przed reżyserem lub producentem. 

Wraz z ukończeniem zajęć każdy uczestnik posiada podstawowy warsztat scenarzysty, umożliwiający napisanie krótkiego scenariusza filmowego oraz stanowiący punkt wyjścia do dalszego rozwoju twórczego (w tym do aplikowania do szkół filmowych). Ponadto, wszystkie scenariusze wezmą udział w konkursie scenariuszowym dla naszych absolwentów.

Ukończenie warsztatów „Scenariopisarstwo w praktyce” uprawnia naszych absolwentów do udziału w warsztatach kontynuacyjnych i zajęciach tematycznych organizowanych przez Bahama Films.

Nasi absolwenci

  • dostali się na wymarzone studia filmowe w Polsce i zagranicą;
  • prezentowali swoje projekty na międzynarodowych pitchingach w ramach festiwali filmowych (m.in. w Cannes, Monachium, Rzymie, Lille, Tallinie i Odessie);
  • współpracują z organizacjami takimi jak TVP, TVN, Polsat, Netflix, Viaplay, Canal+, TVP, TVN, Polsat, TV4, Nowa TV, UW, UJ;
  • są nominowani i nagradzani w konkursie Script Pro, Script Wars oraz innych konkursach scenariuszowych;
  • w 2021 roku absolwent naszych warsztatów otrzymał nagrodę za scenariusz w Gdyni;
  • w 2015 roku absolwent naszych warsztatów został nominowany do Oscara.

Opinie naszych kursantów

Karina Kunkiewicz
Read More
Na kursie świetnie przekłada się wiedzę teoretyczną na praktykę pisania. Urocze jest to, że na pomoc prowadzących liczyć można także po zakończeniu zajęć lub pomiędzy nimi.
Maria Konarowska
Read More
Historia jest prosta: konfliktu nie było, warsztaty świetne ! Protagonista – Wiktor, do zjedzenia, a grupa pełna pomysłów. W podziękowaniu za otwarcie głowy.
Magdalena Margulewicz
Read More
A więc tak się to robi !!! Dzięki BAHAMA FILMS!
Zuzanna Kochańska
Read More
Jestem zadowolona, bo dostałam to, czego oczekiwałam, czyli kopai regularne oceny pracy.
Witold Dobrowolski
Read More
Zaskakująco dobrze prowadzone zajęcia. Ogrom przydatnych materiałów. Zapewne tutaj rozpoczną swoją przygodę z filmem przyszli pierwszorzędni scenarzyści polscy.
Tomasz Gromadka
Read More
Warsztaty w sprawny i atrakcyjny sposób uczą podstaw warsztatu i pozwalają zmobilizować się do pisania. Przekazywane treści są bardzo przydatne.
Jakub Sudół
Read More
Na kursie świetnie przekłada się wiedzę teoretyczną na praktykę pisania. Urocze jest to, że na pomoc prowadzących liczyć można także po zakończeniu zajęć lub pomiędzy nimi.
Paulina Kaczorek
Read More
Trafiłam na kurs ze względu na swoje zainteresowania. To co do tej pory było dla mnie niemożliwe, wreszcie jest! Mam swój scenariusz i jestem z tego bardzo dumna. 🙂
Marzanna Polit
Read More
Udział w Kursie Scenariopisarstwa to świetna zabawa. Jego rezultatem jest prawdziwy scenariusz filmowy. Można się poczuć prawdziwym zawodowcem.”
Agata Krzewińska
Read More
Bardzo się cieszę, że zdecydowałam się na te warsztaty. Dużo się nauczyłam, zarówno w pisaniu scenariuszy, jak i o sztuce filmowania. Bardzo rozwijające zajęcia, fajna atmosfera, będę polecać innym.
Krzysztof Michaluk
Read More
Konkretnie. Rzeczowo. Bez zbędnych dygresji. Zabrakło konfliktu, ale w tym przypadku to akurat atut. 🙂
Urszula Zinserling
Read More
Super! Polecam wszystkim, nie tylko przyszłym scenarzystom, każdemu, kto chce nauczyć się rzetelnego opowiadania historii. Najcenniejsze jest to, że można nauczyć się solidnej praktyki, a nie tylko teorii. Poza tym na kursie panuje bardzo sympatyczna i przyjacielska atmosfera.
Lubomir Klukowski
Read More
O współtworzeniu filmów marzyłem w różnych latach swego życia, ale zawsze wydawało mi się to nierealne. Po poznaniu na Kursie podstaw planowania i pisania scenariusza zrozumiałem, że reszta zależy już wyłącznie ode mnie.
Justyna Bułdys
Read More
Kurs przeszedł moje oczekiwania. Bardzo przyjemna atmosfera, zachęcająca do aktywności. Prowadzący posiadają dużą wiedzę i doświadczenie i umieją to przekazać. Motywują do pracy, choć nie słodzą (i dobrze). Bardzo szczegółowe uwagi, analiza indywidualnych praca pomocna dla uczestników. Zdecydowanie polecam!
Paulina Król
Read More
Konieczność stworzenia przez grupę gotowego pakietu serialowego jest bardzo mobilizująca i praktyczna. Jak zwykle bardzo solidnie przygotowany kurs.
Małgorzata Piłacińska
Read More
Idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcieliby pisać, ale nie wiedzą jak zacząć… lub jak zakończyć. Zobaczyć swój pomysł na kilkudziesięciustronach, zamknięty magicznym słowem „KONIEC” . Bezcenne.
Krzysztof Grajper
Read More
Kurs dał mi sporą wiedzę nie tylko na temat samego procesu pisania scenariusza, ale także sposobów na jego promocję i sprzedaż. Był to także bardzo miło spędzony czas, bo przebywanie z ludźmi tak jak ja fascynującymi się filmami to sama przyjemność.
Jarosława Bowszyc
Read More
Bardzo ciekawy i wprowadzający w branżę kurs. Daje możliwość pozyskania nowej wiedzy oraz poznania i kontaktu z bardzo interesującymi ludźmi ze świata filmu.
Łukasz Prokulski
Read More
Kurs otworzył mi oczy na kino – teraz oglądam filmy, analizując je przede wszystkim pod kątem scenariusza. Był świetny jako początek pracy nad swoimi dziełami. Mam nadzieję, że to nie tylko impuls, ale pierwszy krok do rozwoju w tym kierunku.
Andrzej Stangret
Read More
Jeśli masz jakiś pomysł na film, a nie wiesz jak się za to zabrać, warto przyjść na ten kurs. Rozsądne połączenie teorii z praktyką i najważniejsze – efekt w postaci gotowego scenariusza.
Jerzy Barbarowski
Read More
Kurs bardzo dobry, prowadzony w bardzo sympatycznej i przyjemnej atmosferze. Odpowiednio intensywny z właściwym naciskiem zarówno na praktykę, jak i teorię.
Natalia Kędra
Read More
Szczerze mówiąc spodziewałam się improwizowanego kursiku – wyłudzacza, ale jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Kurs przygotowany z zaangażowaniem, ciekawy i dający w miarę pełny obraz. Super, że coś takiego powstało i to w naprawdę udanej formie.
Krzysztof Siemieński
Read More
Bardzo pożyteczny kurs. Prowadzący mobilizują kursantów do systematycznej pracy nad własnymi pomysłami, które krystalizują się w końcu i przybierają postać gotowego tekstu.
Monika Kowalczuk
Read More
Program kursu został bardzo precyzyjnie opracowany. Każde spotkanie jest krokiem w kierunku własnego scenariusza.
Elżbieta Zegardło
Read More
Ciekawa inicjatywa, brakowało czegoś takiego. Kurs pozwala zajrzeć trochę do świata filmu, zobaczyć jak pisanie scenariusza wygląda w praktyce. Czekam na kontynuację.
Natalia Gawrońska
Read More
Pan Wiktor może nie do zjedzenia, ale ciastka przez Niego serwowane na pewno. Prowadzący nie zrzędzi, nie czepia się, ma bardzo dobre poczcie humoru. Dzięki temu ad hoc podpowiada nam rozwiązania, również komediowe. Kiedyś myślałam, że te wszystkie pochlebne komentarze w sieci o warsztatach Bahama Films są efektem działań wynajętej agencji reklamowej, ale już wiem, że muszą być autentyczne.
Justyna Michalczyk
Read More
Otwierają głowę, inspirują, pozwalają uwierzyć we własne siły. Merytoryka podana w bardzo przystępnej i otwartej formie. Dużo praktyki, odwrotność nauczania akademickiego.
Karol Tarasewicz
Read More
Uwielbiam w Wiktorze to, że nawet jak pogubisz się w scenariuszu, On nigdy cię nie zostawi i cierpliwie odpowie na wszystkie pytania… a w prowadzeniu zajęć rewelacyjny.
Joanna Niczyj
Read More
Podczas warsztatów najbardziej podobało mi się obserwowanie, jak mój tekst ewoluuje od trzech linijek logline’u, poprzez synopsis, treatment, drabinkę i pierwsze sceny, aż po „pełną wersję”. Każdy etap był w trakcie zajęć szczegółowo omawiany, a małe grupy były gwarancją, że wszyscy otrzymają należytą porcję uwagi. Polecam te warsztaty wszystkim początkującym scenarzystom.
Aleksander Pojda
Read More
Warsztaty umożliwiają poznanie magii kina.
Agnieszka Żuchowicz
Read More
Kurs dał mi dobre podstawy do pisania scenariuszy. Sama nie nauczyłabym się tego w domu. Bardzo cenne były uwagi nie tylko prowadzącego, ale i pozostałych uczestników. Praca w grupie to dobry doping do napisania pierwszego scenariusza.
Sławomir Tomczak
Read More
Bardzo ciekawy program i sposób prowadzenia zajęć. Dużo istotnych i praktycznych informacji. Mobilizująca forma prac domowych, prowadzących stopniowo do ostatecznego celu – scenariusza.
Paweł Raczkowski
Read More
Polecam. Świetne miejsce by rozpocząć przygodę z filmem. Trzeba najpierw nauczyć się chodzić by potem biegać. Tu potknięcia nie bolą. 🙂
Marta Bugała
Read More
Warsztaty o dużej zawartości merytorycznej. Prowadzący z wielką pasją i zaangażowaniem przekazuje wiedzę „świeżakom” i wprowadza w świat filmu. Jeśli myślisz o pisaniu scenariuszy, koniecznie wybierz BAHAMA FILMS.
Jakub Wójcik
Read More
Dobra organizacja, dużo przydatnych informacji i miła atmosfera. Zajęcia prowadzone są z pomysłem.
Kamil Barczentewicz
Read More
Te warsztaty były dla mnie pewną terapią w odkodowywaniu filmu jako sztuki przez duże „S”. Pomogły mi w zrozumieniu mechanizmów jakimi rządzi się sztuka filmu. Chodź z początku terapia była bolesna, teraz wiem, że była potrzebna. Już nigdy nie spojrzę na film tak samo jak dawniej.
Agnieszka Sękowska
Read More
Bardzo dobre wprowadzenie dla osób chcących nie tylko zbudować swoją filmową wiedzę, ale również szukających motywacji, aby napisać swój pierwszy scenariusz.
Zhanna Khabanova
Read More
Bardzo miła atmosfera, fajni ludzie, dużo ciekawych materiałów. Zdecydowanie warto przyjść. 🙂
Cezary Skrzypczyński
Read More
Świetne warsztaty, przygotowane starannie, profesjonalnie i z dużym zaangażowaniem. Zmieniają sposób odbierania filmu. Chapeau bas!
Justyna Kwiecińska
Read More
Normalnie w życiu nie wytrzymałabym na zajęciach na uczelni 5 godzin, a tu czas, w miłym towarzystwie, rozmawiając o fajnych rzeczach, leci szybko.
Michał Roguz
Read More
Jeżeli chcesz nauczyć się pisać scenariusze, to na tych warsztatach na pewno to zrobisz.
Zbigniew Człapa
Read More
Warsztaty fajne, prowadzenie bardzo fajne, a Wiktor (prowadzący) to super fajny człowiek z mocną głową. 🙂
Ewa Pochłopień
Read More
Pełen profesjonalizm a jednocześnie świetna zabawa. Polecam!
Agnieszka Rogala
Read More
Mnóstwo świetnej zabawy i ogromnie kreatywny czas.
Anna Bogusławska
Read More
Teoria z dużą dawką praktyki i przykładów filmowych. Polecam każdemu, kto chce zacząć swoją przygodę ze scenopisarstwem
Paulina Mucha
Read More
Warsztaty, które potrafią zarazić pasją do kina. Jeśli szukasz miejsca, w którym poznasz teorię i praktykę pisania scenariuszy, jest to właściwe miejsce.
Izabela Szymkuć
Read More
Polecam kurs Scenariopisarstwo dla początkujących, aby sprawdzić, jak Twoje wyobrażenie o pracy scenarzysty ma się do rzeczywistości. Dużo merytorycznych zagadnień i ich praktycznych zastosowań.
Łukasz Brzezicki
Read More
Masz pomysł w głowie, ale nie wiesz, jak zacząć? Warsztaty Wiktora to odpowiednie miejsce dla Ciebie.
Anna Komada
Read More
Jestem bardzo zadowolona z zajęć- w 100% są warte swojej ceny. Pragnęłam zgłębić tajniki scenariopisarstwa i na warsztatach otrzymałam odpowiednie ku temu narzędzia. Pomoc prowadzącego w tworzeniu scenariusza- bezcenna. Wspaniała atmosfera podczas zajęć, wspaniali ludzie. Gorąco polecam wszystkim, którzy pragną realizować marzenia o filmie.
Joanna Stacewicz-Podlipska
Read More
Znakomity program i perfekcyjna realizacja. Polecam z pełnym przekonaniem !
Łukasz Grzywacz
Read More
Świetnie prowadzone zajęcia, super atmosfera w pełni spełniono moje oczekiwania.
Filip Szawernowski
Read More
Sensownie. To pierwsze słowo jakie przyszło mi do głowy. Warto zaznaczyć, że warsztaty wniosły do mojego życia znacznie więcej niż się spodziewałem. Może nie wytatuuje sobie loga BAHAMY, ale będę ewangelizował wszystko z nią związane !
Karolina Kot
Read More
Warto 🙂
Previous
Next

Plan zajęć

Prowadzący

Wiktor Piątkowski
Scenarzysta, producent, wykładowca akademicki, założyciel i prezes BAHAMA FILMS

Doktor nauk ekonomicznych, absolwent SGH i Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył Studium Scenariuszowe na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Skończył także podyplomową produkcję filmową i telewizyjną w Warszawskiej Szkole Filmowej. Absolwent Laboratorium Scenariuszowego w Studiu Munka (edycja 2008 r.). Uczestnik międzynarodowych wykładów i seminariów scenariopisarskich m.in. prowadzonych przez Syda Fielda, Johna Truby’ego, Roberta McKee, Lindę Seger, Dova Simensa, Jamesa Ragana, Robina Mukherjee. Studiował również w Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin, London Film School oraz uczestniczył w podyplomowych programach dla scenarzystów i producentów telewizyjnych: Serial Eyes, European TV Drama Series Lab, European Showrunner Programme, Racconti i Berlinale Talents. Pracował m.in. z Jamesem V. Hartem („Dracula”, „Hook”, „Kontakt”) czy Grahamem Yostem („Speed”, „Justified”, „The Americans”). Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Koła Scenarzystów i  Gildii Scenarzystów. 

Wiktor Piątkowski jest m.in. współautorem scenariusza do filmu promującego Polskę na EXPO 2008; pomysłodawcą, autorem koncepcji i współscenarzystą serialu „Wataha” (HBO); głównym scenarzystą seriali „Morderczynie” (Viaplay),  Sortownia (Canal+ i Polsat), „Wotum nieufności” (Polsat); pomysłodawcą i scenarzystą międzynarodowego sitcomu „Just Push Abuba” (ZDF) oraz scenarzystą filmów „Miłość do kwadratu” (Netflix), „Parada serc” (Netflix), „Święta inaczej” (Monolith). Od ponad 10 lat pracuje jako producent, scenarzysta lub headwriter (ponad 1.000 odcinków seriali wyemitowanych m.in. przez TVP, TVN i Polsat) oraz współpracuje z największymi producentami z Niemiec, Włoch, Francji, Austrii i Danii (m.in. Studio Hamburg, H&V Entertainment, Endemol Shine Italy, Palomar, Satel Film, Bon Voyage, Tellux). Współzałożyciel Fundacji Promocji Kultury „Urwany Film”.

Krzysztof Maćkowski
Scenarzysta, reżyser, prozaik, reporter, wykładowca scenariopisarstwa w Bahama Films, założyciel Fundacji Promocji Kultury „Urwany Film”.

Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych: „Vater” (Nagroda Specjalna Dyrektora Artystycznego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT) i „Trzej przyjaciele z boiska”. Pomysłodawca i scenarzysta m.in. serialu „Wataha” (HBO). Autor powieści „Raport Badeni” (Wydawnictwo Znak) oraz „Bardzo wielkie pojednanie” (Papierowy Motyl). Autor (wspólnie z Januszem Miką) zbioru rozmów „Wojna Trakla”, „Horyzonty Trakla”, „Pretekst Trakla”.

Autor reportaży z Polski, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy, Turcji, Egiptu, Gwatemali, Meksyku, Peru, Boliwii, Indii, Nepalu i Tybetu, a także współautor praktycznego bedekera „Grodno. Miasto nad Niemnem” (Wydawnictwo Bezdroża). Kibic futbolowy. Biega maratony.

Terminy zajęć

Scenariopisarstwo w praktyce 1. (SP1) 
Sobota g. 9.00-14.00. Pierwsze zajęcia: 5.10.2024
Terminy kolejnych zajęć: 12.10, 26.10, 23.11, 7.12, 14.12, 11.01.2025
Miejsce zajęć: Warszawa (ul. Puławska 61)

 

Scenariopisarstwo w praktyce 2. (SP2) 
Sobota g. 15.00-20.00. Pierwsze zajęcia: 5.10.2024
Terminy kolejnych zajęć: 12.10, 26.10, 23.11, 7.12, 14.12, 11.01.2025
Miejsce zajęć: Warszawa (ul. Puławska 61)

 

Scenariopisarstwo w praktyce 3. (SP3) 
Sobota g. 9.00-14.00 lub 15.00-20.00. Pierwsze zajęcia: 5.10.2024
Terminy kolejnych zajęć: 12.10, 26.10, 23.11, 7.12, 14.12, 11.01.2025
Miejsce zajęć: ONLINE (Zoom)

 
Miejsce zajęć

Scenariopisarstwo w praktyce

Warsztaty Bahama Films

4000 pln

Dla uczniów i studentów przed 26 rokiem życia – ZNIŻKA 10%.

Płatności można dokonywać w całości lub w dwóch równych ratach.
W przypadku dużej liczby zgłoszeń możliwe będzie wprowadzenie dodatkowej rekrutacji!

Uwaga! O zapisie decyduje kolejność wpłat. W przypadku większej liczby osób niż miejsc w grupie zastrzegamy sobie możliwość przeprowadzenia dodatkowej selekcji uczestników.