Podsumowanie 2020 roku w Bahama Films!

Trudny rok 2020 dobiegł końca. Chociaż nie brakowało w nim zawirowań, możemy powiedzieć, że w Bahama Films wcale nie zwolniliśmy tempa!

Na początku roku żartowaliśmy, że w 2020 roku lepiej zejść do schronów i nie wychodzić aż do sylwestra. Wszak to właśnie w tym roku rozgrywa się akcja filmów takich jak „Władcy smoków”, „Ciche miejsce” czy „Pacific Rim”. No cóż, potworów nie uświadczyliśmy, ale z tym zejściem do podziemi niewiele się pomyliliśmy. Chyba nikt nie spodziewał się, że już na samym początku roku uderzy w nas, niczym w filmach katastroficznych, pandemia groźnego wirusa, która zamknie na wiele miesięcy praktycznie cały świat, również świat filmu. Stanęły zdjęcia do seriali, filmów i reklam, wstrzymano premiery wielu produkcji, a zamknięcie kin okazało się wstrząsem dla całej branży. Paradoksalnie, prace scenariuszowe nie zwolniły – wszak kto jak nie scenarzysta najlepiej wie, jak to jest pracować w domu.

Ale jeszcze zanim zaczął się pierwszy lockdown, zdążyliśmy ogłosić wyniki naszego konkursu scenariuszowego. Pierwsze miejsce zajął Maciej Lorenc ze swoim tekstem “Stopa świętego Ekstazego”, któremu jurorzy, niemal jednogłośnie, przyznali najwyższe oceny. Kolejne miejsca zajęli Kuba Litke z komedią “Goodbye, Misza” i Weronika Grot z “Celnym strzałem”. Na zaostrzenie apetytu dodamy, że jeden z tekstów znalazł już reżysera 😉 

Rok warsztatów

W Nowy Rok 2020 wchodziliśmy z zupełnie nowymi planami warsztatowymi. Odświeżyliśmy formułę naszego kursu podstawowego: „Scenariopisarstwo dla początkujących” zastąpiliśmy bardziej skoncentrowanym na pracy nad tekstem „Scenariopisarstwem w praktyce”. Część teoretyczną zaktualizowaliśmy o najnowsze dane i materiały z branży. Do ostatniej chwili wierzyliśmy, że lockdown skończy się w ciągu miesiąca i uda nam się w kwietniu rozpocząć zajęcia w stacjonarnej wersji. Jak już wszyscy wiemy, stało się inaczej. Dlatego Bahama Films, podobnie jak tysiące innych firm i instytucji kultury przyspieszyło wejście w tryb online. Nieoczekiwanie okazało się to strzałem w dziesiątkę. Właśnie ruszamy z czwartą edycją warsztatów, w ramach których oferujemy również wersję online. Dzięki temu w zajęciach mogą uczestniczyć scenarzyści z całej Polski – bez wychodzenia z domu! W ten sposób przeprowadziliśmy również nasze warsztaty pełnometrażowe, serialowe i paradokumentalne. Po tych ostatnich, które cieszyły się rekordową frekwencją, aż 4 osobom zaproponowaliśmy współpracę przy naszych produkcjach.

Sukcesy naszych absolwentów

Rok 2020 to kolejny rok, w którym mamy czego gratulować naszym kursantom. Małą tradycją stało się, że nazwiska absolwentów naszych warsztatów co roku pojawiają się w finałach prestiżowych konkursów scenariuszowych. Do finału Script Pro dotarła Aleksandra Bogucka ze swoim scenariuszem „Rachela”. Z kolei Joanna Bielak z tekstem „Roztocza” znalazła się wśród finalistów Script Wars 🙂 Dumni jesteśmy z Karoliny Kot, która w tym roku dostała się do międzynarodowego programu dla scenarzystów serialowych „Serial Eyes” w Berlinie. Trzymamy kciuki za ich dalsze sukcesy!

Karolina Kot jest też jedną ze współautorek projektu młodzieżowego serialu Bahama Films pt. „Sweet Beasts of Burden”, który w tym roku był pitchowany na festiwalu w Odessie. No właśnie, chociaż festiwale w większości przeniosły się w tym roku do sieci, nie zabrakło na nich Bahama Films 😉 Kolejny nasz projekt dostał się do finału pitchingu w Tallinie. Tym razem był to serial „Red Orchestra”, przy którym pod przewodnictwem Wiktora Piątkowskiego pracowali Joanna Niczyj i Robert Gucman. W festiwalach uczestniczyliśmy nie tylko jako scenarzyści. Tuż przed wybuchem pandemii Wiktor Piątkowski pojawił się jako ekspert w ramach Pitch UA – pitchingu dla ukraińskich producentów finansowanego przez Departament Stanu USA. Towarzyszyło mu dwóch ekspertów z Hollywood – Adam Sigel i Josh Weinstock.

Filmy i seriale 

Bahamowi scenarzyści w 2020 roku wkroczyli też na ekrany kin! Marcin Graj, który z Bahama Films jest związany niemal od samego początku (uczestniczył w drugiej edycji warsztatów „Scenariopisarstwo dla początkujących” w 2010), od tego roku może się pochwalić filmem pełnometrażowym nakręconym na podstawie jego scenariusza. Komedia „Raz, jeszcze raz” trafiła na ekrany w październiku 2020 roku, tuż przed zamknięciem kin. Rozwijane są również dwa trzydziestominutowe projekty z zeszłorocznej edycji warsztatów. 

Serial „Wojenne dziewczyny”, w którego ekipie również znalazło się kilku naszych scenarzystów, jest od niedawna do obejrzenia na Netfliksie. Z kolei pisany wyłącznie przez naszych absolwentów serial „Gliniarze” doczekał się w tym roku pięćsetnego odcinka i kolejnej nominacji do telekamery. W listopadzie ruszyły zdjęcia do jubileuszowego dziesiątego sezonu! 

Chociaż pandemia wstrzymała wiele produkcji, liczymy, że w przyszłym roku sporo na rynku namieszamy. Trwają prace nad kilkoma serialami i filmami, w których uczestniczą absolwenci warsztatów Bahama Films. O pierwszej z premier poinformujemy już niedługo. Bądźcie z nami!

Udostępnij wpis znajomym!