Podsumowanie 2018 roku w Bahama Films

Co się wydarzyło w Bahama Films w 2018 roku?

Po szaleństwach sylwestrowej nocy czas podsumować mijający rok. Dla Bahama Films, jak zwykle, był to rok pełen wytężonej pracy, zarówno nad nowymi, jak i trwającymi projektami.

Jak zawsze, rok 2018 rozpoczęliśmy konkursem scenariuszowym – tegoroczną zwyciężczynią okazała się Katarzyna Kaczmarek ze scenariuszem “Jak kochają manekiny”, nietypową komedią romantyczną. Zorganizowaliśmy również mini-konkurs na scenariusz etiudy – zwycięski tekst “Południca” w wakacje został zrealizowany!

Rok warsztatów

W 2018 roku odbyły się trzy edycje naszych warsztatów “Scenariopisarstwo dla początkujących”, a także kolejne edycje warsztatów kontynuacyjnych. Przez warsztaty dla początkujących przeszło około 80 osób, a większość z nich ukończyła je z pierwszym własnym scenariuszem. Wszystkich tegorocznych absolwentów zapraszamy do udziału w naszym wewnętrznym konkursie – na prace czekamy do końca stycznia.

W tym roku na warsztaty kontynuacyjne, serialowe i pełnometrażowe zgłosiła się rekordowa liczba chętnych. Dwa z serialowych, grupowych projektów zainteresowały nas na tyle, że nawiązaliśmy z ich autorkami szerszą współpracę. Jeden z nich już wkrótce będzie zaprezentowany m.in. w Netfliksie i Amazonie – trzymajcie kciuki!

Rok sukcesów

W marcu na antenie ZDF debiutował zwariowany serial “Just Push Abuba”, którego pomysłodawcą i współautorem jest założyciel Bahama Films, Wiktor Piątkowski. Co więcej, Wiktor jest pierwszym polskim scenarzystą współtworzącym serial telewizyjny dla ZDF, jednej z największych stacji telewizyjnych w Niemczech.

Jesteśmy dumni ze wszystkich tegorocznych sukcesów naszych absolwentów. Scenariusz komedii romantycznej autorstwa Wiktora Piątkowskiego we współpracy z Natalią Matuszek, jedną z naszych kursantek, został kupiony przez TVN. Ruszyły zdjęcia do pełnometrażowego filmu “Raz, jeszcze raz” ze scenariuszem absolwenta jednej z pierwszych edycji warsztatów, Marcina Graja. Oprócz tego, jeśli interesujecie się fantastyką, pewnie słyszeliście o projekcie “Pół wieku poezji później”, fanowskim filmie z uniwersum Wiedźmina. Tam przy scenariuszu maczał palce Brunon Hawryluk, jeden z naszych wieloletnich współpracowników. Ten sam scenarzysta kończy właśnie prace przy… musicalu!

Dzięki współpracy Bahama Films z Akson Studio nasi scenarzyści trafili do teamu piszącego “Wojenne dziewczyny” (emisja już wiosną w TVP). Swój debiut na małym ekranie zaliczyło również kilkoro absolwentów warsztatów paradokumentalnych. Najbardziej rokujących uczestników kursu zaprosiliśmy do pisanych przez nas seriali, m.in. “Gliniarze” i “Sekrety rodziny”. Tak, nie chwaląc się – to jeden z naszych kursantów stworzył słynne “Futrzaki”. W końcu nie samymi serialami premium człowiek żyje 😉

Z uwagą śledziliśmy także finał konkursu scenariuszowego Script Pro, gdzie kolejny rok z rzędu wśród finalistów znalazł się ktoś z “Bahamowych” absolwentów. Tym razem była to Joanna Niczyj, która z Krakowa wyjechała z nagrodą Canal Plus za scenariusz “Boscy szaleńcy”. 

Bahama Films zostało również koproducentem filmu dokumentalnego “Trzej przyjaciele z boiska”, w reżyserii Krzysztofa Maćkowskiego. W 2018 roku zakończyły się zdjęcia, a premiera odbędzie się jeszcze w styczniu 2019! Za produkcję odpowiada fundacja “Urwany film”.

Rok za granicą

Sporo działo się również w zakresie naszej współpracy międzynarodowej. Wiktor Piątkowski był w tym roku jednym z prowadzących 7 edycji programu „Racconti” – anglojęzycznych warsztatów organizowanych przez IDM, fundusz filmowy Południowego Tyrolu. Bahama Films razem z Black Sheep i Endemol Shine Beyond Germany jest partnerem programu i ma prawo pierwszeństwa przy realizacji wybranych seriali. Wszystkie projekty, które powstały podczas tegorocznej edycji Racconti zostaną zaprezentowane publicznie podczas festiwali Series Mania 2019.

W 2019 roku będziemy obchodzić 10-lecie Bahama Films. Odbędzie się również jubileuszowa, 30. edycja naszych warsztatów. Śledźcie uważnie naszą stronę internetową, fanpage na Facebooku i newsletter – przygotowaliśmy dla Was z tej okazji wiele niespodzianek 🙂

Udostępnij wpis znajomym!