Kręcimy film dokumentalny w Kancelarii Prezydenta

Film dokumentalny “Nie dotykając gór” w trakcie zdjęć

Przygotowujemy film dokumentalny o Rafale Szumcu, paraolimpijczyku. Towarzyszymy bohaterowi przez cały czas z kamerą. Ostatnio zostaliśmy zaproszeni do Kancelarii Prezydenta, gdzie zarejestrowaliśmy ślubowanie reprezentantów Polski na dzień przed wylotem do Soczi.

Wszystkich sportowców, trenerów, dziennikarzy oraz naszą ekipę przywitała Pani Anna Komorowska, Pierwsza Dama RP, w towarzystwie Longina Komołowskiego, prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

bahama films w kancelarii prezydenta

To był wyjątkowo ważny dzień dla bohatera naszego filmu. Rafał został wybrany do uroczystego odczytania ślubowania w imieniu wszystkich sportowców. Dzięki wsparciu pracowników Kancelarii Prezydenta mogliśmy nagrać ten podniosły moment.

Nie dotykając górto film dokumentalny o Rafale Szumcu, niepełnosprawnym sportowcu reprezentującym Polskę na Paraolimpiadzie w Soczi. Reżyserem projektu jest Paweł Powolny, operatorem – Mateusz Golis, a producentem – Wiktor Piątkowski. Opiekunami artystycznymi filmu są: Maciej Pieprzyca i Andrzej Fidyk.

Film dokumentalny jest obecnie w fazie postprodukcji. Premiera przewidziana jest na jesień 2014.

Rafał Szumiec w 2001 roku został mistrzem Polski w kolarstwie górskim. Niestety, rok później, w kolejnych mistrzostwach odniósł wypadek, w wyniku którego został sparaliżowany od pasa w dół. Miał wtedy 19 lat, lecz mimo młodego wieku nie poddał się. Po długiej i ciężkiej rehabilitacji powrócił do sportu. Na początku, z racji zamiłowania do roweru zaczął jeździć na handbike’u. Następnie pojawiła się możliwość trenowania narciarstwa. Rafał przesiadł się więc na mono-ski.

W 2010 roku wziął udział w Igrzyskach Paraolimpijskich w Vancouver, a w 2011 został mistrzem Polski w handbike’u. W 2012 wraz z przyjaciółmi założył pierwszy w Krakowie klub sportowy dla niepełnosprawnych. Reprezentował Polskę na Paraolimpiadzie w Soczi.

Przesłaniem filmu jest to, że każdy wypadek czy tragedia, której doznajemy w życiu może nas wyzwolić i sprawić, że staniemy się kimś lepszym. Gdyby nie wypadek Rafał nie poznałby swojej narzeczonej, nie startowałby na igrzyskach olimpijskich, ani nie założyłby klubu sportowego, w którym przez sport pomaga innym.

Uważamy, że sport osób niepełnosprawnych jest w Polsce niedoceniony przez społeczeństwo i media. Zależy nam na ukazaniu człowieka, który w obliczu wielkiej tragedii nie poddał się i dalej realizuje swoje marzenia.

Nasz film dokumentalny może pomóc innym niepełnosprawnym w uwierzeniu w siebie i odnalezieniu się w „pełnosprawnym” świecie. Także ludzie pełnosprawni powinni lepiej poznać osoby niepełnosprawne i przekonać się, że mimo przeszkód żyją oni tak samo jak my.

Udostępnij wpis znajomym!