Nie dotykając gór – o filmie

Nie dotykając gór

Nie dotykając gór to film dokumentalny o Rafale Szumcu, niepełnosprawnym sportowcu, który reprezentował Polskę na Igrzyskach Paraolimpijskich w Soczi w 2014 roku. Akcja filmu dzieje się współcześnie w Polsce (głównie w Krakowie i w Tatrach) oraz na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Przesłaniem filmu jest to, że każdy wypadek czy tragedia, której doznajemy w życiu może nas wyzwolić i sprawić, że staniemy się kimś lepszym. Gdyby nie wypadek Rafał nie poznałby swojej narzeczonej, nie startowałby na igrzyskach olimpijskich, ani nie założyłby klubu sportowego, w którym przez sport pomaga innym.

Sport osób niepełnosprawnych jest w Polsce niedoceniony przez społeczeństwo i media. Celem filmu jest ukazanie człowieka, który w obliczu wielkiej tragedii nie poddał się i dalej realizuje swoje marzenia.

Film ten może pomóc innym niepełnosprawnym w uwierzeniu w siebie i odnalezieniu się w „pełnosprawnym” świecie.
Także ludzie pełnosprawni powinni lepiej poznać osoby niepełnosprawne i przekonać się, że mimo przeszkód żyją oni tak samo jak my.

Project_20140315_0026

 

Realizacja filmu rozpoczęła się w styczniu 2014. Premiera planowana jest na jesień 2014. Projekt jest dotychczas finansowany w pełni w ramach budżetu własnego twórców oraz ze środków otrzymanych od dwóch sponsorów (międzynarodowy koncern z branży IT – ATOS, sieć przychodni medycznych – Centrum Medyczne CMP).

Twórcy projektu:

powolnyPaweł Powolny – reżyser i scenarzysta

Pomysłodawca i reżyser projektu. Absolwent kierunku Reżyseria Filmowa w Warszawskiej Szkole Filmowej. Obecnie kształci się na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Reżyseria Filmowa i Telewizyjna.
Reżyser i scenarzysta m.in. etiud studenckich: „Światło”, „Rozmowa”, „Pościg”, „Siedem” oraz realizator filmu dokumentalnego – „Nocny Kowboj”.


Mateusz_GolisMateusz Golis – operator obrazu
Autor zdjęć do filmu. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Obecnie kształci się w Warszawskiej Szkole Filmowej na kierunku Realizacja obrazu filmowego i telewizyjnego oraz w Akademii Fotografii na kierunku Fotografia.
Doświadczenie zawodowe:
Operator kamery: „Człowieku będziesz legendą”, filmu dokumentalnego o festiwalu – „Off Festiwal”, „Coke Live Festiwal”, teledysku „Sleepless state of mind”.
Fotosista: filmów fabularnych „Warszawskie Historie”, „Wydalony”.


bahamafilms_wiktor_piatkowskiWiktor Piątkowski – producent i scenarzysta
Założyciel firmy producenckiej BAHAMA FILMS. Absolwent Szkoły Głównej oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również podyplomową produkcję filmową i telewizyjną w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz scenariopisarstwo na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Autor i script-doctor scenariuszy filmowych i telewizyjnych, uczestnik międzynarodowych wykładów, kursów i seminariów scenariopisarskich. Konsultant, redaktor (w TVP i ITI Neovision), script-doctor wielu audycji telewizyjnych, seriali i projektów filmowych. Twórca m.in. „Watahy” (serialu powstającego obecnie dla HBO), „Pamiętnika znalezionego w wannie” (projekt filmowego w fazie developmentu).


Opiekunowie artystyczni projektu:

Maciej_PieprzycaMaciej Pieprzyca
Uznany reżyser filmowy i telewizyjny. Absolwent Dziennikarstwa i Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Twórca m.in. zrealizowanych dla TVP filmów dokumentalnych: “Zostanie legenda”, “Jestem mordercą”, “Przez nokaut”.
Twórca filmów kinowych: „Drzazgi” z 2008 oraz głośnego „Chce się żyć” z 2013 roku. Laureat Złotego Lwa za debiut reżyserski „Drzazgi” oraz Srebrnego Lwa za najlepszy film – „Chce się żyć”.


Andrzej_FidykAndrzej Fidyk
Reżyser i scenarzysta wielu cenionych filmów dokumentalnych. Wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W 2009 roku otrzymał z rąk prezydenta RP tytuł profesora w zakresie sztuk filmowych.
Laureat wielu nagród. Szef Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu 1 TVP w latach 1996-2004 oraz od roku 2011. Twórca programów: “Czas na dokument” i “Miej oczy szeroko otwarte”.
Autor m.in. filmów: „Prezydent”, „Defilada”, „Historie z Yodok”, „Białoruski walc”.

Udostępnij wpis znajomym!