Scenariopisarstwo dla początkujących – warsztaty

SCENARIOPISARSTWO DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Bahama Films to już marka sama w sobie. Jako pierwsi w Polsce zaczęliśmy organizować komercyjne warsztaty scenariuszowe. Za nami już 7 lat doświadczeń, 24 edycje, podczas których przeszkoliliśmy prawie 600 osób. Przyszedł czas na jubileuszową, 25. edycję już jesienią 2017. Przez zaangażowanie w międzynarodowe projekty jesteśmy zmuszeni ograniczyć liczbę grup, dlatego radzimy nie czekać z zapisami.

Zaufali nam m.in. pracownicy takich organizacji jak TVP, TVN, Polsat, UW, UJ. Nasi absolwenci dostali się na wymarzone studia filmowe w Polsce i zagranicą, inni piszą seriale (jesienią 2016 Polsat rozpoczął emisję serialu napisanego niemal w całości przez naszych absolwentów), jedna osoba miała okazję zaprezentować powstały na warsztatach scenariusz podczas festiwalu filmowego w Cannes, a jeden z absolwentów naszych warsztatów był nominowany do Oscara. Wśród naszych kursantów znaleźli się zarówno filmowcy (kierownicy produkcji, operatorzy, reżyserzy, aktorzy), jak i osoby zawodowo zajmujące się pisaniem: dziennikarze, redaktorzy, tłumacze i pisarze oraz… osoby zupełnie nie związane z filmem, które dopiero dzięki warsztatom rozwinęły swoje umiejętności w tym kierunku. Teraz Twoja kolej!

Intensywna forma warsztatów, praktyczny charakter, a także doświadczenia zebrane podczas organizowania dwudziestu czterech edycji to nasz wyróżnik na rynku. W czasie pięciu 6-godzinnych spotkań Uczestnicy poznają tajniki warsztatu scenarzysty, począwszy od wyboru tematu, opracowania konceptu i struktury scenariusza, aż po sposób kreacji postaci i pisanie dialogów. Oprócz tego dowiadują się, jak wygląda rynek filmowy od kuchni, na jakie scenariusze jest największy popyt w Polsce i za granicą oraz gdzie należy zgłosić się z gotowym materiałem. Uczą się też pitchingu, czyli profesjonalnego sposobu prezentacji własnego projektu filmowego.

Kładziemy nacisk na praktykę! Każdy Uczestnik ma za zadanie napisać scenariusz 30-minutowego filmu fabularnego, będący formą zaliczenia warsztatów. Małe grupy (6-10 osób), a także forma regularnych spotkań i komunikacji online z prowadzącym zajęcia umożliwia ciągłe monitorowanie postępów pracy i wspólne pokonywanie trudności. Odstępy między spotkaniami zostały dopasowane do charakteru zajęć i długości poszczególnych zadań domowych, dając Uczestnikom możliwość efektywnej pracy nad poszczególnymi etapami pisania scenariusza, aż do gotowego tekstu.

W trakcie każdego spotkania prowadzący wraz z Uczestnikami szczegółowo omawiają projekty wszystkich Kursantów. Wraz z ukończeniem zajęć każdy Uczestnik posiada podstawowy warsztat scenarzysty, umożliwiający napisanie krótkiego scenariusza filmowego oraz stanowiący punkt wyjścia do dalszego rozwoju twórczego (w tym do aplikowania do szkół filmowych, a także do uczestnictwa w organizowanych przez nas warsztatach kontynuacyjnych). Ponadto, wszystkie scenariusze wezmą udział w konkursie, a najlepszy ma szansę na realizację!

W związku z udziałem prowadzącego warszawskie warsztaty, Wiktora Piątkowskiego, w międzynarodowe projekty serialowe (koprodukcja niemiecko-włosko-austriacka oraz 2 projekty niemiecko-polskie i jeden norweski) jesteśmy zmuszeni ograniczyć liczbę grup warsztatowych. Naszym priorytetem jest zachowanie najwyższej jakości kształcenia, dlatego będziemy w stanie przyjąć na zajęcia tylko osoby, które zapiszą się w pierwszej kolejności. Zastrzegamy sobie również możliwość przeprowadzenia selekcji i delikatnej modyfikacji terminów zajęć.

palemkaProgram warsztatów:

 1. Jak zacząć: pomysł, bohater; koncept, tytuł, logline;
 2. Struktura scenariusza, prawne aspekty; synopsis;
 3. Gatunek, temat, przesłanie, scena i sekwencja; treatment;
 4. Pierwsze 10 minut i zakończenie, dialog, konflikt, dramaturgia, format scenariusza; drabinka;
 5. Współpraca z reżyserem, pitching, jak sprzedać scenariusz, script doctoring.

palemka Prowadzący:

bahamafilms_wiktor_piatkowskiWiktor Piątkowski – Warszawa

scenarzysta, producent, wykładowca akademicki, założyciel i prezes BAHAMA FILMS

Doktor nauk ekonomicznych, absolwent SGH i Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył Studium Scenariuszowe na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Skończył także podyplomową produkcję filmową i telewizyjną w Warszawskiej Szkole Filmowej. Absolwent Laboratorium Scenariuszowego w Studiu Munka (edycja 2008 r.). Uczestnik międzynarodowych wykładów i seminariów scenariopisarskich m.in. prowadzonych przez Syda Fielda, Johna Truby’ego, Roberta McKee, Lindę Seger, Dova Simensa, Jamesa Ragana, Robina Mukherjee, które ukończyli m.in. Quentin Tarantino, Guy Ritchie, Will Smith. Studiował również w Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin, London Film School oraz uczestniczył w podyplomowych programach dla scenarzystów i producentów telewizyjnych: Serial Eyes, European TV Drama Series Lab, Racconti.

Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Koła Scenarzystów i Koła Młodych SFP. Pracował w Telewizji Polskiej, ITI Neovision, zajmował się marketingiem festiwalu Lato Filmów Script Forum. Jest m.in. współautorem scenariusza do filmu promującego Polskę na EXPO 2008, pomysłodawcą i współscenarzystą serialu „Wataha” (pierwszy oryginalny polski serial wyprodukowany przez HBO). Uczestniczył w produkcji wielu projektów filmowych i telewizyjnych emitowanych m.in. przez TVP, TVN i Polsat. Od ponad 2 lat pracuje dla największych firm produkcyjnych z Europy m.in. dla Studia Hamburg, H&V Entertainment, The Lucky Bird, Moovie, Good Friends, Filmhuset, Palomar, Argot i Satel Film. Współzałożyciel Fundacji Promocji Kultury „Urwany Film”.


bahamafilms_krzysztof_mackowskiKrzysztof Maćkowski – Kraków

scenarzysta i kierownik literacki BAHAMA FILMS, dziennikarz, powieściopisarz, podróżnik

Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Pracował m.in. dla „Dziennika Polskiego”, „Białej Gwiazdy”. Na co dzień jest reporterem programów informacyjnych w Telewizji Polskiej. Autor powieści „Raport Badeni” (Wydawnictwo Znak), za którą otrzymał m.in. nagrodę Krakowska Książka Miesiąca oraz „Bardzo wielkie pojednanie”. Autor scenariusza pełnometrażowego „Bardzo wielkie pojednanie” (finał Hartley–Merill) oraz krótkometrażowego „Kontrakt” (reż. Ksawery Szczepanik). Stypendysta Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz absolwent Laboratorium Scenariuszowego w Studiu Munka (edycja 2008 r.). Jest pomysłodawcą i współscenarzystą serialu „Wataha” (pierwszy oryginalny polski serial wyprodukowany przez HBO).

Z pasją podróżuje. Jest współredaktorem przewodnika po Szwecji (Wydawnictwo Pascal) oraz współautorem praktycznego bedekera „Grodno. Miasto nad Niemnem” (Wydawnictwo Bezdroża). Autor wywiadu z Czesławem Miłoszem, który został opublikowany w tomie dzieł zebranych poety „Rozmowy polskie 1999-2004″ (Wydawnictwo Literackie) oraz wywiadu z Ryszardem Kapuścińskim, którego fragmenty znalazły się w książce „Ryszard Kapuściński. Autoportret reportera” (Wydawnictwo Znak). Współzałożyciel i wiceprezes Fundacji Promocji Kultury „Urwany Film”.

palemka Terminy zajęć:

GRUPA 1:
Scenariopisarstwo dla początkujących 1. (SP1)
Piątek g.10.00-15.00. Pierwsze zajęcia: 13.10.2017.
Terminy kolejnych zajęć: 03.11, 17.11, 8.12, 12.01.2018 
Miejsce zajęć: Warszawa

GRUPA 2:
Scenariopisarstwo dla początkujących 2. (SP2) BRAK MIEJSC!
Niedziela g.10.00-15.00. Pierwsze zajęcia: 15.10.2017
Terminy kolejnych zajęć: 29.10, 19.11, 10.12,  14.01.2018
Miejsce zajęć: Warszawa

GRUPA 3:
Scenariopisarstwo dla początkujących 3. (SP3)
Wtorek g.17.00-22.00. Pierwsze zajęcia: 17.10.2017
Terminy kolejnych zajęć:  07.11, 21.11, 12.12, 09.01.2018
Miejsce zajęć: Warszawa

GRUPA 4:
Scenariopisarstwo dla początkujących 4. (SP4)
Sobota g.10.00-15.00. Pierwsze zajęcia: 14.10.2017
Terminy kolejnych zajęć: 28.10, 25.11, 09.12, 13.01.2018
Miejsce zajęć: Kraków

GRUPA 5:
Scenariopisarstwo dla początkujących 5. (SP5)
Sobota g.10.00-15.00. Pierwsze zajęcia: 14.10.2017
Terminy kolejnych zajęć: 04.11, 18.11, 09.12, 13.01.2018
Miejsce zajęć: Warszawa

 

palemka

Miejsce zajęć:

Warszawa – siedziba BAHAMA FILMS, tj. Warszawa, ul. Puławska 61

Kraków - centrum miasta (przy Rynku)

palemka Cena:

2000 zł, czyli tylko nieco ponad 60 zł za 1h zajęć!
Dla uczniów i studentów przed 26 rokiem życia – ZNIŻKA 10%.

Płatności można dokonywać w całości lub w dwóch równych ratach.

palemkaCena obejmuje:

 • 30 godzin lekcyjnych zajęć w małych grupach (5-10 os.);
 • konsultacje online;
 • script-doctoring własnego scenariusza;
 • wszystkie materiały do zajęć;
 • możliwość wzięcia udziału w konkursie scenariuszowym BAHAMA FILMS z atrakcyjnymi nagrodami;
 • możliwość dołączenia do bazy scenarzystów BAHAMA FILMS i otrzymywania płatnych zleceń na napisanie scenariuszy filmowych, serialowych i reklamowych.

palemka Nie czekaj. Zapisz się już teraz!

zapisy_ikonka

Udostępnij wpis znajomym!